👤

trei kg ge mere costa 7,5 lei. Atunci patru kg de mere de aceiași calitate costa???

Răspuns :

☆ Rezolvare ☆

1. 7 , 5 × 4 ÷ 3 = 2 , 5 lei - un kg
2. 2 , 5 × 4 = 10 lei - 4 kg vor costa de aceeași calitate

☆ Răspuns ☆ : 4 kg vor costa 10 lei
3 kg......7,5 lei
4 kg.......x lei
1 kg.=7,5÷3=2,5 lei
4kg.=2,5×4=10 lei