👤

o gospodina se intalneste cu vecina sa care venea de la piata.aceasta îi spune ca a cumparat 3kg de zmeura platind 54 de lei.daca vecina vrea sa cumpere 5kg de zmeura cat va trebui sa plateasca?

Răspuns :



1. 54:3= 18 lei (un kilogram)
2. 18×5= 90 lei ( v-a trebuii sa plateasca pentru 5 kilgrame)

[tex]sper \: ca \: te - am \: ajutat[/tex]

Răspuns


Explicație pas cu pas:

1) aflăm cât costă un kg de zmeura:

54:3=18lei(1kg zmeura)

2)înmulțim un kg de zmeură la 5 pentru a afla 5 kg de zmeura:

18×5= 90lei(pentru 5 kg de zmeura)

R:90 lei