Răspuns :
1. 54:3= 18 lei (un kilogram)
2. 18×5= 90 lei ( v-a trebuii sa plateasca pentru 5 kilgrame)
[tex]sper \: ca \: te - am \: ajutat[/tex]
Răspuns
Explicație pas cu pas:
1) aflăm cât costă un kg de zmeura:
54:3=18lei(1kg zmeura)
2)înmulțim un kg de zmeură la 5 pentru a afla 5 kg de zmeura:
18×5= 90lei(pentru 5 kg de zmeura)
R:90 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!