👤

Ana a cumparat pentru magiun si compot 5 kg de prune cu 8,75 lei, apoi 6 kg de prune cu 10,5 lei si a treia oara 4kg de prune cu 7 lei
a) Arataţi ca, de fiecare data, Ana a cumparat prunele cu acelasi pret pe Kilogram.
b) Care este pretul unui kilogram de prune?


Răspuns :

Răspuns

8,75:5=1,75       10,5:6=1,75     7:4=1,75. 1 kg prune=1,75.

Explicație pas cu pas: