x mol 0.6 mol
N2+3H2=2HN3
1 mol 2 mol
Aflăm prin ecuație și proporție
x mol=1 mol*0.6mol=0.6:2=0.3 mol
Cantitatea de substanța (N2)=0.3 mol
x mol 0.6 mol
N2+3H2=2HN3
3 mol 2 mol
x mol=3 mol*0.6mol=1.8:2= 0.9 mol
Cantitatea de substanța (H2)=0.9 mol
V(cantitatea de substanța)=m/M=>
m(N2)=V*M=0.3 mol*28g/mol=8.4g
m(H2)=V*M=0.9 mol*2g/mol=1.8g