👤

Se amesteca 30 g sol. KOH 40% cu 50g sol.KOH 20% si 100g H20. Ce concentratie procentuaa va aveea solutia finala?
Va rog ajutati-ma!


Răspuns :

ms1 = 30 g, c1 = 40%

ms2 = 50 g, c2 = 20%

mapa = 100 g

stim ca ms = md + m.apa

si c% =mdx100/ms

md1 = ms1xc1/100

= 30x40/100 = 12 g

md2 = 50x20/100 = 20 g

ms.final = ms1+ms2+m.apa

= 30+50+100 = 180 g

md.tot = md1+md2 = 12+30 = 42 kg

=> c%. final = mdx100/ms. final

=> c = 32x100/180 = 17,8%

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari