👤

Calculati masa de clorura de zinc, care se obtine in urma reactiei a 50 g Zinc de puritate 90% cu acid clorhidric.

Răspuns :

   45g                 xg

     Zn + 2HCl =ZnCl2 +H2

    65g               136g

MZnCl2=65+2.35,5=136-----> 1mol=136g

se calculeaza cantit . de Zn pura

se aplica formula puritatii

p=mp.100: mt

mp=p.mt :100

mp=90.50:100=45 g Zn pur

se afla x din ec.

x=45.136 :65=94,15 g ZnCl2

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari