👤

În 6 ore un autoturism a parcurs distanta de 636 km. Cu ce viteza medie s-a deplasat autoturismul?


Răspuns :

Răspuns

106 km pe ora

Explicație pas cu pas:

636 impartit la 6 = 106


6 ore = 3600x6 de secunde=21600 de secunde

636 km= 636000 metri

Viteza medie este: 636000/21600= 29,44 m/s