👤

Intr-o soba se ard 2kg de carbune cu 40% impuritati.Calculati:
a)Masa carbonului diin proba de carbune
B)Volumul de oxigen necesar arderii in c,n
c)Cantitatiea de dioxid de carbon format prin ardere
Rezolvarea completa va rog dau coroana!


Răspuns :

100% pur - 40% impurit = 60% puritate

p% = m.px100/m.ip => m.p = m.ipxp%/100

= 2x60/100 = 1,2 kg carbune pur

1,2 kg...V m3... n kmoli

...C + O2 => CO2

12.........22,4.......1

=>V = 22,4×1,2/12 = 2,24 m3 O2

=> n = 1×1,2/12 = 0,1 kmoli CO2