👤

Va rogg,dau coroana........

Va Roggdau Coroana class=

Răspuns :

1 mol O2 = 2x16 = 32 g

cum stim ca 1 mol din orice gaz in conditii normale contine 6,023x10la23 particule (numarul lui Avogadro, N.A.) si ocupa un volum de 22,4 L (volumul molar)

=> 1 mol O2 contine 6,023x10la23 particule si ocupa un volum de 22,4 L

12,046x10la24 molecule ................ a moli

6,023x10la23...................................... 1 mol

=> a = 12,046x10la24 / 6,023x10la23 = 20 moli O2 = 0,02 kmoli O2

Z (O) = 8 => 8p+

1,6x6,023x10la25 p+ ........................ a moli O2

8x6,023x10la23 p+ .......................... 1 mol O2

=> a = 1,6x6,023x10la25 / 8x6,023x10la23 = 0,2x100 = 20 moli x 32 = 64 g O2