👤

Petru.a platit pe 18 caiete 27 lei.cate caiete de acelasi fel va cumpara david cu 21lei?dar sonia cu 63lei?regula de 3 simpla

Răspuns :

Rezolvarea în atașament. Sper ca înțelegi ce am scris
Vezi imaginea FORTNITEEVEATZA
27 lei ÷ 18=1,5 lei costa un caiet.
27-21=6
6× 1,5= 9 caiete a cumpărat de 21 de lei
63-48=15
15×1,5=22 caiete a cumpărat de 63 de lei