v0=10m/s
a=1m/s^2
d=150m
------------------
a=constanta => v(m)=v(0)+v(f)/2=10+v(f)/2
dar v(m)=d/t de aici rezulta 10+v(f)/2=d/t cu d=150m
=>t(10+v(f))=300 (1)
a=v(f)-v(0)/t
t=v(f)-10 (2)
din (1) si (2) => (v(f)-10)(v(f)+10)=300
v(f)^2-100=300
v(f)^2=400 => v(f)=20 m/s