Răspuns :
a) avem un pachet de hartie cu "densitatea" de 80 g / m², cu masa de 7,2 kg = 7200 grame, in care se afla un numar N de coli cu suprafata de
0,45 m x 0,2 m = 0,09 m² fiecare.
daca 80 g cantareste 1 m² de hartie,
atunci 7200 g corespund la 7200 : 80 = 90 m²
0,09 m² are o coala de hartie
90 m² vor reprezenta 90 : 0,09 = 1 000 coli de hartie
b) carnetele au suprafata de 0,15 m x 0,10 m = 0,015 m²
dintr-o coala din pachet putem obtine 0,09 : 0,015 = 6 foi de carnet.
din 1000 de coli, obtinem 1000 x 6 = 6000 foi carnet
un carnet are 30 de file,
6000 : 30 = 200 carnete
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!