👤

Un cilindru are diametrul de 10 cm si h=100mm , se umple cu lichid . Lichidul se rastoarna intr-un vas a carui baza este un patrat cu l=7cm Determinati : a) La ce h ajunge lichidul in vas ? b) daca h se divide in 10 parti , care este volumul de lichid corespunzator unei diviziuni ?

Răspuns :

Volumul lichidului in cilindru

πR^2 x h = 3.14 x 25 x 10 = 785 cm^3

Inaltimea vasului cu baza patrat (aria basei = 7 x 7 = 49 cm^2)

785 / 49 = 16 cm

Inaltimea unei parti = 16/10 = 1,6 cm

Volumul unei parti = 49 x 1,6 = 78,4 cm^3

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari