👤

Andrei cumpara 6 kg de mere si plătește 18 lei.Cat costa 1 kg de mere?
Ma ajutați va rog mult!
Prin metoda figurativă?


Răspuns :

6kg mere............ 18 lei
1kg mere............ X lei
{6;18}d. p{1;x}
6 supra 1=18 supra x
6x=18
X=3 lei