Treizeci de kg de piersici si 18 kg de mere costa 234 lei.Opt kg de piersici si 27 kg de mere costa 129 lei.Cat costa 1 kg de piersici si cat costa 1 kg de mere?
30 kg piersici......18 kg mere......234 lei ×3 8 kg piersici.......27 kg mere.....129 lei ×2 90 kg piersici.....54 kg mere.....702 lei 16 kg piersici.....54 kg mere....258 lei 74 kg piersici..... ---------------......444 lei 1 kg piersici......444:74=6 lei
30×6=180.....18 kg mere......234 lei 18 kg mere.....234-180=54 lei 1 kg mere....54:18=3 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!