Cum procedez pentru a determina volumul golurilor dintr-o piesa turnata de aluminiu cu Densitatea=2,7 g/cm3 si L=6cm, l=4cm, h=2cm avand masa de 300g?

Afli volumul piesei
V1=L*l*h =0,06*0,04*0,02 m^3
Afli acum volumul masei de Al
V2=m/ro=0,300/2700 m^3
Volumul golurilor este
ΔV=V1-V2
Succes!