Răspuns :
verificam care dintre reactanti este in exces....
ms = 800 g , c = 63% , stim ca c = mdx100/ms
=> md = msxc/100 = 800x63/100 = 504 g benzen
256 ........... 504
C6H6 + 3HONO2 => C6H3(NO3)3 + 3H2O
78 ............. 3X63
=> 256/78 = 3,28 ..benzen
=> 504/3×63 = 2,667 ....HNO3
se observa ca in exces este benzenul , asadar vom calcula totul fata de acidul azotic iar in solutia finala va fi doar produsul de reactie + benzenul in exces + noua cantitate de apa formata
m g ............. 504............. a g..................... b g
C6H6 + 3HONO2 => C6H3(NO3)3 + 3H2O
78 ............. 3X63............261...................3x18
m = 78×504/3×63 = 208 g benzen s.au consumat iar diferenta pana la 504 este masa in exces = 296 g
a = 504×261/3×63 = 696 g trinitrobenzen
b = 504×3×18/3×63 = 144 g apa nou formata
=> solutia finala la sfarsitul reactiei va fi:
800 - 504 = 296 g apa din sol de HNO3
=> ms.final = 296 + 296 + 696 + 144 = 1432 g
md = 296 + 696 = 992 g
c.final = md.finalx100/ms.final
=> c = 992×100/1432 = 69,27%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!