stiati ca organismul unui om de 70 kg cuprinde 6 kg de hidrogen, 44 kg de oxigen si 14 kg de carbon? Calculati care este cantitatea de oxigen si carbon pt un organism de 56 kg
daca 70 kg... conțin 6kg H .. 44kg O... 14 kg C atunci 90 kg... x kg H... y kg O .... z kg C x= 90 ori 6 supra 70 = 7,71 kg H y= 90 ori 44 supra 70 = 56,57 kg O z= 90 ori 14 supra 70= 18 kg C coroniță?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!