Răspuns :
Răspuns
6 lei, 5 lei
Explicație pas cu pas:
Fie g lei costa 1 kg de gutui, iar 1 kg de pere costa p lei. Atunci formam sistemul de ecuauatii:
3g+5p=43,
4g+3p=39
inmultim prima ecuatie cu 4, a doua cu 3 si obtinem:
12g+20p=172
12g+9p=117
Scadem ecuatia a doua din prima si obtinem 11p=55, de unde p=5.
Atunci inlocuim p in prima ecuatie initiala si obtinem
3g+5*5=43, 3g+25=43, 3g=43-25, 3g=18, de unde g=6.
Raspuns: 1 kg de gutui costa 6 lei, iar 1 kg de pere costa 5 lei.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!