👤

3kg gutui si 5 kg pere costa 43 lei iar 4 kg gutui si 3 de pere costa 39 lei cat costa 1 kg din fiecare

Răspuns :

3g.....5p...43 lei /*3
4g.....3p....39 lei /*5

9g....15 p...129
20g...15p...195
___________
11g..........66

66:11=6 lei (kilogramul de gutui
43-(3*6)=
43-18=
=25(5 kilograme de pere)

25:5=5( lei kilogramul de pere )
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari