👤

Calculati partea de masa a solutiei obtinute la amestecarea solutiei de acid sulfuric cu masa de 50g si partea de masa de 30% si a solutiei cu masa 200g si partea de masa 10% de aceiasi substanta.
DAU COROANA!


Răspuns :

ms1 = 50 g, c1 = 30%

ms2 = 200, c2 = 10%

stim ca c% = mdx100/ms

=> md1 = ms1xc1/100 =

50x30/100 = 15 g

=> md2 = ms2xc2/100 =

10x200/100 = 20 g

=> md.final = md1 + md2 = 35 g

=> ms.final = ms1 + ms1 = 250 g

=>c.final = 35x100/250 = 14%

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari