👤

Ce concentratie procentuala va avea solutia obtinuta prin dizolvarea a 25 g soda de rufe in 457 g apa

Răspuns :

md=25g                   c=md.100:ms

                                ms=md+ mapa

                                     c=md.100:( md + mapa )

                                        c=25.100 : ( 25+457 )

                                         c=5,18 la suta                

mapa =457g

c