Răspuns :
Răspuns: 72 lei
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparatiei
7 ciocolate.......... 5 cutii cu bomboane ........73 lei
2 ciocolate ......... 5 cutii cu bomboane ........53 lei
___________________________________scad relatiile
Observam ca atat in prima relatie, cat si in a doua relatie avem acelasi numar de cutii cu bomboane. Diferenta de pret este data de diferenta ciocolatelor:
5 ciocolate costa: 73 lei - 53 lei = 20 lei
Cat costa o ciocolata?
20 lei : 5 = 4 lei costa o ciocolata
Inlocuiesc in relatia:
2 ciocolate ......... 5 cutii cu bomboane ........53 lei, costul celor 2 ciocolate, pe care il scad din 53 lei si aflam cat costa cele 5 cutii cu bomboane
Cat costa 2 ciocolate?
2 × 4 lei = 8 lei costa 2 ciocolate
Cat costa 5 cutii cu bomboane?
53 lei - 8 lei = 45 lei
Cat costa o cutie cu bomboane?
45 lei : 5 = 9 lei
Cat costa 8 cutii cu bomboane?
8 × 9 lei = 72 lei -> suma necesara pentru 8 cutii cu bomboane
Verific:
7 × 4 lei + 5 × 9 lei = 28 lei + 45 lei = 73 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!