👤

VA ROOOG E URGENT!!!!
Câtă sare este necesara pentru a obține 500g saramura de concentrație 20%


Răspuns :

ms =500 g=0,5kg

c=20 la suta

md=?

c=md x 100 supra ms

20=md x 100 supra 0,5

md=0,1 kg=100g sare

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari