Răspuns :
a) A, aer = 78% azot + 21% oxugen + 1% alte gaze
b) F, 16 g O = 1 mol = 6,022x10la23 molecule
c) A, forma alotropica de existenta in natura a O
2.
Oxidul de calciu = CaO
Oxid de sulf (IV) = SO2
Ca = 40, O = 16, S = 32
M.moleculara CaO = 40+16 = 56 g/mol
M.moleculara SO2 = 32+2x16 = 64 g/mol
=> CaO < SO2
3.
180 g................. m g
2H2O => 2H2 + O2
2x18......................2x16
=> m 180x2x16/2x18 = 160 g O2
4.
a) __2Li + __O2 →_2Li2O
b) CH4 + 2O2 → _CO2_+ 2H2O
c) _4Fe +_3O2 → _2Fe2O3
d) _2CO + O2 → _2CO2
5.
a)Sudarea metalelor = consuma oxigen
b)Fotosinteza plantelor = rezukta oxigen
c)Arderea frunzelor = consum de oxigen
d)Plantarea arborilor = formeaza oxigen
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!