👤

Ce masa de oxid de aluminiu se formeaza la descompunerea hidroxidului debaluminiu cu masa de 7,8 kg

Răspuns :

  7,8kg               xkg

    2 Al( OH)3  = Al2O3 +3 H2O

2.78kg                102kg

MAl(OH)3= 27 +3.16+3=78---->1kmol=78kg

MAl2o3=2.27+3.16=102---->1mol=102kg

se afla x din ec.

x=7,8.102 :2. 78=5,1 kg Al2o3