Răspuns :
m Mg=48 g Mg+2HCl=MgCl2+H2
CHCl=10% 24 g.Mg...2*36,5 gHCl.....95g.MgCl2....22.4lH2
mMgCl2=? 48 g......................x..............y.......................z
ms HCl=? y=190 MgCl2 x=146 g HCl z=44,8 lH2
VH2=? ms Hcl=md*100/c=146g*100/10=1460 g
48g yg xg zg
Mg + 2HCl =MgCl2 + H2
24g 2.36,5g 95g 2g
MHCl=1+ 35,5=36,5----->1mol=36,5g
MMgCl2=24+2.35,5=95 ------> 1mol=95g
se calc. x din ec
x=48 .95 :24=190g MgCl2
se afla y
y=48.2.36,5: 24=146g HCl [acesta este md sol. de HCl]
se afla ms sol. de HCl
ms=md.100: c
ms=146.100:10=1460 g sol. de HCl
se afla cantit. de hidrogen
z=48.2 : 24=4 g hidrogen
se afla nr. de moli de hidrogen
n=m:M
n=4g : 2g/moli=2 moli hidrogen
VH2= 2moli .22,4 litri/ mol=44,8 litri
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!