În 300 g soluție HCl de concentratie 36,5% se introduce Mg tehnic de puritate 80%. a) Ce masa de Mg este necesara? b) Nr de moli si volumul de gaz drgajat in conditii normale. AH=1, AMg=24, ACl= 35,5
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!