Notezi:
Pendulul in pozitia initiala A
m=15g=0,015kg masa pendulului
h=12cm=0,12m inaltimea initiala a penulului
Epi=m*g*h energia potentiala (totala ) initiala a pendulului
La trecerea prin punctul B sistemul are atat Ep=m*g*h1 cat si Ec
Stim ca Ep==Ec/3 (1) dar conform legii conservarii energiei Ec+Ep=Epi (2)
Din aceste ecuatii scoti Ep si Ec
Din (1) Ec=3*Ep si vii in (2) 3Ep+Ep=Epi sau 4Ep=Epi
4*m*g*h1=m*g*h. Simplifici cu m*g si obtii 4*h1=h sau h1=h/4=12cm/4=3cm. Deci punctul B se afla la inaltimea de 3 cm.
Conform (2) Ec=Epi-Ep=m*g*h-m*g*h/4=m*g*h(1-1/4)=3*m*g*h/4=3*0,015*10*0,12/4 J
Succes!