👤

Un muncitor vopseste un zid de 10 metri lungime si 5 metri latime. Stiind ca la 1 metru patrat de zid este nevoie de 3 litri de vopsea, calculati de cati litri de vopsea este nevoie pentru a vopsi tot zidul.

Răspuns :

Mai întâi afli câți metri pătrați are zidul:

Aria=lungime•lățime= 10•5=50 m pătrați

După care afli de câți litri de vopsea ai nevoie

1 m pătrat= 3 litri rezultă că  50 m pătraÈ›i= 3•50 litri=150 de litri

L-lungimea
l-lățimea

L=10 metri
l=5 metri =>

=>Zidul are forma de dreptunghi

Cati metri pătrați are zidul ?

Aria=L×l=10×5= 50 metri pătrați

1 metru pătrat =3 litri vopsea =>
Sa se afle cati litri de vopsea este nevoie pentru a vopsi tot zidul. =>

50 metri pătrați × 3 litri vopsea =150 litri de vopsea este nevoie pentru a vopsi tot zidul.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari