pentru 5 kg de roșii și patru kg de vinete Mama a plătit 23 RON iar Bunica a cumpărat 2 kg de roșii și 3 kg de vinete pentru care a plătit 12 RON Cât costă 1 kg de roșii dar 1 kg de vinete prin metoda figurativă
5r..........4v........23/×2 2r..........3v........12/×5 10r.........8v...........46 10r............15v...........60 60-46=14(7 kg de vinete) 14÷7=2(lei 1 kg de vinete) 2×4=8(4 kg de vinete) 23-8=15(5 kg de rosii) 15÷5=3(lei 1 kg de rosii)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!