👤

Se da sistemul din figura alaturata.Se cunosc m1=5 kg, m2=3 kg,coeficientul de frecare dintre corpul de masa m2 si planul orizontal.Se cer:
a)acceleratia sistemului:
b)tensiunea din fir;
c)masa pe care ar trebui sa aiba corpul de masa m2 pentru ca sistemul sa se deplaseze cu viteza constanta.


Se Da Sistemul Din Figura AlaturataSe Cunosc M15 Kg M23 Kgcoeficientul De Frecare Dintre Corpul De Masa M2 Si Planul OrizontalSe Cer Aacceleratia Sistemului Bte class=

Răspuns :

Pt. m₂:Vectorial:G₂+T=m₂a

Scalar:Ox:m₂g-T=m₂a (1)

Pt.m₁:Vectorial: T+N+Ff+G₁=m₁a

Scalar:Ox:T-Ff=m₁a

           Oy:N-m₁g=0=>N=m₁g

Ff=μN=μm₁g=>T-μm₁g=m₁a (2)

Din (1)+(2)=>g(m₂-μm₁)=(m₁+m₂)a=>a=[g(m₂-μm₁)]/(m₁+m₂)=[10(3-0,2*5)]/(3+5)=(10*2)/8=20/8=2,5 N/m²

T=m₂(g-a)=3(10-2,5)=3*7,5=22,5 N

Pt.m₂':Vectorial:G₂'+T=0

Scalar:Ox:m₂'g-T=0=>m₂'=T/g=22,5/10=2,25 N