Notăm cu trei segmente prețul uni tablou și cu un segment prețul unei bijuterii, deoarece se spune că o bijuterie are prețul de o treime din prețul unui tablou.
t:│___││___││___│
b:│___│
Dar s-au confecționat 2 tablouri si 4 bijuterii care s-au vândut cu 120 lei.
t:│___││___││___│ │___││___││___│
b:│___│ │___││___││___│
1 bijuterie costă: 120 lei:10=12 lei
1 tablou costă: 12 leix3=36 lei.
V: 12x4+36x2=120
48+72=120
120=120
R: 1 tablou: 36 lei
1 bijuterie:12 lei
sau algebric:
1 b.=a
1 t.= b =3xa
4xa +2x3xa =120 lei
10 a =120 lei
a=120:10
a=12 (lei)
b=12x3
b=36 (lei)