👤

Câte grame de oxigen se găsesc în 88 grame dioxid de carbon?

Răspuns :

CO2

M=12 +2.16=44-----> 1mol=44g

44g CO2 ---------32 g O

88gCO2-----------xg

x=88.32 : 44 =64 g oxigen