👤

Calculeaza masa de clorat de potasiu necesara pentru a forma prin descompunere termica 19,2g de oxigen.
Cati moli de clorura de potasiu se formeaza?


Răspuns :

        x g          yg            19,2 g

    2  KClO3 = 2 KCl    + 3O2

   2.122,5g      2.74,5g   3.32g

MKClO3=39+ 35,5 +3.16=122,5------>1mol=122,5

x=2.122,5 .19,2 : 3 .32=49 g KClO3

MKCl=39+35,5=74,5----->1mol=74,5 g

y=19,2 .2 .74,5 : 3.32=29,8 g KCl

n=nr .de moli

n=m: M

n=29,8 g : 74,5 g/moli=0,4 moli KCl

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari