👤

Calculati volumul unei solutii cu concentratia pricentuala egala cu 42% si densitatea egala cu 1,17 g/ml. Masa substantei dizolvate este de 72 g

Răspuns :

ms=7200÷42=171,4285 g
Vs=ms÷q =171,4285÷1,17=146,52 ml