👤

Mihaela a cumparat 8 caiete si a platit 32 lei. Din acestea, ea i-a dat fratelui sau 1 caiet si a folosit 2 caiete pentru ora de matematica. Cat costa caietele cara i-au ramas?

Răspuns :

un caiet 4 lei

i-au ramas 20 de lei

(Mai întăi aflăm 1 caiet cât costă.)

32:8=4

(Un caiet=4 lei)

8-(1+2)=

8-3=5caiete i-a rămas

5×4=20lei

Sper că te-am ajutat!