👤

Ex.5 va rog frumos!ajutati ma va roggggg

Ex5 Va Rog Frumosajutati Ma Va Roggggg class=

Răspuns :

15 Kg =30 lei
1kg =30:15=2 lei kg
7kg =2x7=14lei
Sper ca te-am ajutat

15 kg ...................30 lei

7 kg..................... ? lei

________________

Aflăm cât costă un kg.

30 : 15 = 2 lei un  kg


Deci ......

2 * 7 = 14 lei costă 7 kg.

Succes !