Ex.5 va rog frumos!ajutati ma va roggggg

15 kg ...................30 lei
7 kg..................... ? lei
________________
Aflăm cât costă un kg.
30 : 15 = 2 lei un kg
Deci ......
2 * 7 = 14 lei costă 7 kg.
Succes !