👤

O persoana cumpara 6 kg de mere si plateste 18 lei. Cat va plati daca doreste sa cumpere 8 kg de mere?

Răspuns :

6kg..........18 kei
8kg..........x lei
x-nr de lei pe care il va plati daca doreste sa cumpere 8 kg de mere

×=18×8:6=24

Sper ca te-am ajutat!