👤

16. Determina masa de acetonă necesră preparării a 500g solutie de concentrație 30%. Ce masă de apă se foloseşte ?
VA ROG !!


Răspuns :

c=Md·100/Ms

Md-masa dizolvata

Ms-masa solutiei

c-concentratia

c=30

Ms=500

30=Md·100/500

Md·100=500·30

Md=500·30/100

Md=150g apa

ms=500g

c=30%

mapa=?

c=md/ms×100

md=c×ms/100=30×500/100=150 g

ms=md+maps

mapa=ms-md=500-150=350 g