Daca un kg de rosii e mai scump de 3 ori decat un kg de castraveti atunci 3kg de castraveti vor avea acelasi pret ca si un kg de rosii. avand 4 kg de rosii si 3 de castraveti atunci 4 kg de rosii sunt de 4 ori mai scumpe decat 3 kg de castraveti. punem 3 kg de castraveti ca un tot intreg si obtinem 4+1 =5 . 30/5=6 . 3 kg de castraveti costa 6 lei. 6/3=2lei . 30-6=24 costa rosiile impreuna. 24/4=6lei un kg de rosii.
2lei- 1kg de castraveti
6lei-1kg de rosii