👤

Calculați masa unui mol de Al2 (SO4) 3.

Răspuns :

MAl2 (SO4 )3=2.27 + 3.32 +12.16=342-------->1mol=342 g Al2 (SO4)3

M AL₂(SO₄)₃=2 A Al+3 A S+7 A O=2x27+3x32+7x16=54+96+112=262gAl₂(SO₄)₃