👤

Ce cantitate de oxid de magneziu se obține prin arderea magneziului cu 9, 6 g O2?

Răspuns :

            9,6g        xg

  2 Mg + O2 = 2Mg O

           32g     2.40g

x=9,6 .2 . 40 : 32=24 g MgO