👤

Se dizolva 200 grame zahar in apa obtinandu-se o solutie de concentratie 15%. Calculeaza masa solutiei obtinute si masa de apa in care s-a dizolvat zahărul

Răspuns :

md=200g                       c=md.100 : ms

c=15                                ms=md.100: c

ms=?                              ms=200.100:15=1333,3 g sol.

                                       ms=md+ mapa

                                       mapa=ms- md

                                      mapa=1333,3- 200=1133,3g

mapa =?