Răspuns :
2Ca +O2 =2CaO
1mol Ca react. 1/2mol oxigen
Ca +O2 = Ca O
1mol Ca =40 g
X--------10g
X=0,4 mol
1mol (O2)----32g
X------10g
X=0,3mol (O2
1mol Ca-----0,5mol (O2)
0,4 mol Ca-----x
X=0,2 mol deO2 avem nevoie la 0,4 mol deCa
se scrie ec . reactiei
10g xg
2Ca + O2 =2CaO
2 .40g 32g
se presupune ca nu se cunoaste cantit. de oxigen
se calculeaza x din ec.
x=10.32 :2 .40=4 g oxigen
deci oxigenul este in exces
10 - 4 = 6 g in exces
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!