1)
ms1 = 400 g , c%1 = 10% , c% = 16%
stim ca c% = mdx100/ms
=> md = ms1xc%1/100 = 400x10/100 = 40 g
ms2 = mdx100/c%2 = 40x100/16 = 250 g
=> m.apa adaugata = ms1 - ms2 = 400 -250 = 150 g
2)
ms1 = 200 g , c%1 = 10%
ms2 = 400 g , c%2 = 20%
Stim ca c% = mdx100/ms
=> md1 = ms1xc%1/100 = 200x10/100 = 20 g
md2 = ms2xc%2/100 = 400×20/100 = 80 g
md.tot = 20 + 80 = 100 g
ms.tot = 200 + 400 = 600 g
=> c%final = md.totx100/ms.tot = 100×100/600 = 16,67%