👤

3 g soda caustica se dizolva în apa si se formeza o concentratie 2 la suta.ce masa de apa a fost necesara?

Răspuns :

md=3g NaOH
c=2%
—————————
ma=?

c=mdx100:ms => ms=mdx100:c
ms=3x100:2
ms=300:2
ms=150g

ms=ma+md
ma=ms-md
ma=150-3
ma=147g
Avem nevoie de 147g H2O dacă randamentul este 1

Sper ca te-am ajutat