repede vă rog dau 20 de puncte plus coroana

stim masa solutiei ms = 360 g si c = 10%
se cere masa dizolvata
concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutie
md = c x ms : 100 = 10 x 360 : 100 = 36 grame soda