👤

ce cantitate de substanță este necesară pentru a obntru a obține 300g soluție de concentrație 5

Răspuns :

ms=300g                          c=md .100: ms

c=5 la suta                        md=c.ms:100

md=?                                  md=5.300 :100= 15g