👤

Chimie. Ce cantitate de substanță este necesară pt. a obține: -250g soluție 35%
- 50g sol. 3%
-2kg sol. 5%
-0,85kg sol. 15%
- 150g sol. 15%
-900g sol. 90%
-75g sol. 5%


Răspuns :

Toate au acelasi model de rezolvare si de aceea iti voi face 2, 3 exemple... iar la restul le vei face conform modelelor:

-250g soluție 35%

stim ca c% = mdx100/ms

md = ? g , ms = 250 g sol. , c% = 35%

=> md = msxc%/100 = 250x35/100

=> md = 87,5 g

-2kg sol. 5%

putem lucra si cu kg.... fara sa mai transformam in g.....

stim ca c% = mdx100/ms

md = ? kg , ms = 2 kg sol. , c% = 5%

=> md = msxc%/100 = 2x5/100

=> md = 0,1 kg adica 100 g

-900g sol. 90%

stim ca c% = mdx100/ms

md = ? g , ms = 900 g sol. , c% = 90%

=> md = msxc%/100 = 900x90/100

=> md = 810 g


sunt sigur ca te vei descurca si la celelalte .......